Ukrayna Ankara Büyükelçiliği

Ukrayna Büyükelçiliği İletişim Bilgileri 

Adres: Sancak Mahallesi 512. Sokak No: 17, Çankaya - Ankara / Türkiye 06550

Telefon: 

  • +90 312 441 54 99, + 90 312 442 16 58 (konsolosluk işleri),
  • +90 312 440 52 89 (santral),
  • +90 312 442 15 93 (nöbetçi)

Faks:

  • +90 312 440 68 15 (santral),
  • + 90 440 53 00 (konsolosluk işleri)

E-posta:

  • emb_tr@mfa.gov.ua 
  • consul_tr@mfa.gov.ua

Web sitesi: http://turkey.mfa.gov.ua    

Ukrayna Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma 09:00-18:00 saatleri arası çalışmaktadır.

Konsolosluk Şubesi

Pazartesi - Cuma 9: 00-18: 00

Öğle arası: 13: 00-13: 45

Boş günler: Cumartesi, Pazar

Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma - 09: 30-12: 45

Başkonsolos tarafından vatandaşların kabulü: Her ayın 2. çarşamba - 09: 15-12: 45

Belge düzenleme: Pazartesi - Perşembe - 16: 00-17: 00, Cuma - 15: 30-16: 30

Ukrayna Ankara Büyükelçisi: Andrii Sybiha

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği 2021 Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Ukrayna Devleti'nin resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Ukrayna vizesi için başvuruda bulunmak veya Ukrayna konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler. 

01 Ocak: Yeni Yıl Tatili

07 Ocak: Noel Tatili

08 Mart: Dünya Kadınlar Günü

15 Nisan: Paskalya Bayramı

1-2 Mayıs: İşçi Bayramı

09 Mayıs: Zafer Günü

28 Haziran: Anayasa Günü

24 Ağustos:Bağımsızlık Günü

Ukrayna Büyükelçiliği Vize İşlemleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Ukrayna'ya 60 güne kadar ikameli turistik seyahatlerinde Ukrayna Konsolosluğu vize işlemlerinden muaftırlar. Ukrayna'ya  iş ya da eğitim veya yakınları/akrabaları ziyaret amaçlı yapacakları seyahatleri öncesinde Türk vatandaşlarının yürürlükteki ilgili Ukrayna Mevzuatı gereğince vize almaları gerekmektedir. Türkiye'de bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar ve vatandaşlığı olmayan şahıslar, Ukrayna'ya seyahat etmeyi planladıkları tarihin 3 ay öncesinde Ukrayna vizesi için başvurularını Ankara Ukrayna Büyükelçiliği'ne yapmaları gerekmektedir. 

Ukrayna Büyükelçiliği’ne vize başvurularının şahsen yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ukrayna Büyükleçiliği vize müracaatlarını yasal temsilci ya da Ukrayna Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat acenteleri aracılığı ile de kabul etmektedir.

Ankara Ukrayna Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nedir?

Ukrayna Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru olarak cevaplanması sırasında Ukrayna seyahat amacına uygun kategorideki vize başvurusu için gerekli olan evraklarla, formda beyan edilen bilgilerin birbirini destekleme şartı yerine getirilmelidir. Ukrayna vize başvuru formu okunaklı, büyük harflerle, tükenmez kalemle doldurulmalı ve Madde 36 ile sayfanın sonundaki signature yazan kısım imzalanmalıdır. Ukrayna Vize Başvuru Formu için tıklayınız. 

Ukrayna Büyükelçiliği Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. Ukrayna Büyükelçiliği'ne hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.
Ukrayna Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Ukrayna Büyükelçiliği'ne hitaben yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Ukrayna Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Ukrayna Büyükelçiliği'ne hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. Ukrayna Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Ukrayna Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Görevleri Nelerdir?

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği,Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nin görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir. Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nin en genel amacı ise, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde ülke menfaatlerini korumak, ülkenin resmi otoriteleri ile iletişim kurmak ve geliştirmekle yükümlüdür. Türkiye'de bulunan Ukrayna vatandaşlarının tıbbi, kanuni, eğitim alanında gereksinim duyduğu rehberlik hizmetini sağlamak ve Türkiye'de ikame ettikleri süre zarfında yaşadıkları zorluklarda (kayıp/çalıntı/hasarlı pasaport , ölüm, doğum, evlilik, boşanma, hapis vb.konularda) destek vermekle yetkilidir. 

Ukrayna Büyükelçiliği Vize Ücreti Nedir?

Ukrayna'ya yapılacak olan seyahatin sebebine,vize giriş sayısına ve işlem şekline (normal-ekspres) göre vize ücreti konsolosluk tarafından farklı fiyatlandırılmaktadır. 

Ankara Ukrayna Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Ukrayna vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir: Konsolosluk Kaydı, Pasaport Yenileme, Doğum, Ölüm ve Evlilik Kaydı, Askerlik Kaydı, Sertifikalar, Evrak-Belge Tasdiki / Yasallaştırma.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Pasaport Yenileme İşlemi Nasıldır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Ukrayna vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarının yenileme işlemini Ankara Ukrayna Büyükelçiliği yapmaktadır.

Ukrayna Büyükelçiliği Ankara Adres, Ulaşım

Duyurular

Ukrayna Konsolosluğunun Tatil Olduğu Günler 2021

Ukrayna Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğunun tatil olduğu günler aşağıdaki gibidir:  2021 yılında Ukrayna Milli Bayramlar lis...
2020-11-28 18:00:17
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği