Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosluğu

Ukrayna Fahri Konsolosluğu Çanakkale Adresi 

Adres: Kemal Paşa Mah. Yalı Cad. Vakıf İş Hanı K:1 D:3, Çanakkale Merkez/Çanakkale

Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosluğu Görev Alanı Nedir?

Çanakkale ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar, Ukrayna konsolosluk işlemlerini Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosluğu’ndan yapabilirler.

 

Çanakkale Ukrayna Fahri Konsolosluğu Görevleri Nelerdir?

Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosluğu,Türkiye ile Ukrayna Devletleri arasında ticari, ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirme ve güçlendirmeye yönelik faal görevini onursal olarak yürütmekle sorumludur. Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosluğu'nun yetki ve görevleri Ukrayna Dış işleri Bakanlığı ve Ukrayna Büyükelçiliği tarafından verilen yetkiye dayanarak, belirli hizmet alanlarıyla sınırlandırılmıştır. Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosluğu'nun genel amacı ise, Türkiye'de bulunan Ukrayna vatandaşlarının tıbbi, kanuni, eğitim alanında gereksinim duyduğu rehberlik hizmetini sağlamak ve Türkiye'de ikame ettikleri süre zarfında yaşadıkları zorluklarda (kayıp/çalıntı/hasarlı pasaport , ölüm, doğum, evlilik, boşanma, hapis vb.konularda) destek vermektir. 

Ukrayna Konsolosluğu Vize Ücreti Nedir?

Ukrayna'ya yapılacak olan seyahatin sebebine,vize giriş sayısına ve işlem şekline (normal-ekspres) göre vize ücreti konsolosluk tarafından farklı fiyatlandırılmaktadır.

Çanakkale Ukrayna Fahri Konsolosluğu 2021 ResmiTatil Günleri Ne Zamandır?

Ukrayna Fahri Konsolosluğu Çanakkale, Ukrayna Devleti'nin resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Ukrayna vizesi için başvuruda bulunmak veya Ukrayna konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler. 

1, 2 Ocak - Yeni Yıl

7, 9 Ocak - Noel

8 Mart - Dünya Kadınlar Günü

Nisan 16 - 17 Easter

1 ve 2 Mayıs - Uluslararası İşçi Bayramı

8 Mayıs 9 - Victory gün

4, 5 - Haziran Trinity

28 Haziran - Ukrayna Anayasa Günü

24 Ağustos - 25 Ukrayna Bağımsızlık Günü

14 Ekim 16 - Ukrayna Defender Günü

2021 yılında Ukrayna Milli Bayramlar listesi:

1 Ocak - Yılbaşı (Konsolosluk Ofisi 2 Ocak çalışmayacaktır) *

7 Ocak - Ortodoks Noel (Konsolosluk Ofisi 9 Ocak'ta çalışmayacaktır) *

8 Mart - Kadınlar Günü

04 Nisan - Paskalya 

1 Mayıs 2 - İşçi Günleri

9 Mayıs - Zafer Bayramı (Konsolosluk Ofisi 8 Mayıs tarihinde çalışmayacaktır) *

4 Haziran - Trinity Günü (Konsolosluk Ofisi 5 Haziran çalışmayacaktır) *

28 Haziran - Anayasa Günü

24 Ağustos - Ukrayna Bağımsızlık Günü (Konsolosluk Ofisi 25 Ağustos ameliyat olmaz) *

14 Ekim - Ukrayna Günü Savunucusu (Konsolosluk Dairesi 16 Ekim'de çalışmayacaktır) *

Çanakkale Ukrayna Konsolosluğu Vize İşlemleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Ukrayna'ya 60 güne kadar ikameli turistik seyahatlerinde Ukrayna Konsolosluğu vize işlemlerinden muaftırlar. Ukrayna'ya  iş ya da eğitim veya yakınları/akrabaları ziyaret amaçlı yapacakları seyahatleri öncesinde Türk vatandaşlarının yürürlükteki ilgili Ukrayna Mevzuatı gereğince vize almaları gerekmektedir. Türkiye'de bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar ve vatandaşlığı olmayan şahıslar, Ukrayna'ya seyahat etmeyi planladıkları tarihin 3 ay öncesinde Ukrayna vizesi için başvurularını Ukrayna Konsolosluklarına yapmaları gerekmektedir. Ukrayna Konsolosluklarına vize başvurularının şahsen yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ukrayna Konsolosluğu vize müracaatlarını yasal temsilci ya da Ukrayna Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat acenteleri aracılığı ile de kabul etmektedir.

Ukrayna Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir?

Ukrayna Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru olarak cevaplanması sırasında Ukrayna seyahat amacına uygun kategorideki vize başvurusu için gerekli olan evraklarla, formda beyan edilen bilgilerin birbirini destekleme şartı yerine getirilmelidir. Ukrayna vize başvuru formu okunaklı, büyük harflerle,tükenmez kalemle doldurulmalı ve Madde 36 ile sayfanın sonundaki signature yazan kısım imzalanmalıdır. Ukrayna Vize Başvuru Formu için tıklayınız. 

Ukrayna Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi

Ukrayna Konsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. Ukrayna Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Ukrayna Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Ukrayna Konsolosluğu’na hitaben  yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

Ukrayna Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Ukrayna Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Ukrayna Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Ukrayna Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Ukrayna Konsolosluğunun Tatil Olduğu Günler 2021

Ukrayna Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğunun tatil olduğu günler aşağıdaki gibidir:  2021 yılında Ukrayna Milli Bayramlar lis...
2020-11-28 18:00:17
Tüm Duyurular
Çanakkale Fahri Konsolosluğu