Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu

(!) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 60 güne kadar olan Ukrayna seyahatlerinde vize prosedüründen muaftırlar. Türkiye ikamet izinli yabancı vatandaşların vize başvuruları direkt olarak Ukrayna Büyükelçiliği/Konsolosluk birimine yapılmakta, takibi direkt olarak Ukrayna Büyükelçiliği/Konsolosluk departmanı tarafından sağlanmaktadır. Yabancı uyruklular için Ukrayna vize ücretleri aşağıdadır. Ukrayna vize başvuru işlemlerine dair detaylı bilgiyi lütfen Ukrayna Büyükelçiliğinden alınız.  

Ukrayna Konsolosluğu İstanbul İletişim Bilgileri 2021

Adres: Adakale Sok. No: 13, Şenlikköy, Florya, Bakırköy, İstanbul 
Telefon: (0212) 662 25 41
Görev Alanı: Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve İstanbul çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İakmet izni sahibi yabancı uyruklular, Ukrayna vize işlemleri ve Ukrayna konsolosluk işlemlerini Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğuna yapabilirler.

Çalışma Saatleri: Ukrayna Başkonsolosluğu Pazartesi- Cuma günleri 09.00 - 18.00  saatleri arası konsolosluk hizmeti vermektedir.

Öğle Arası: 13:00-13:45

Pazartesi - Cuma 9: 00-18: 00

Öğle arası: 13: 00-13: 45

Boş günler: Cumartesi, Pazar

Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma - 09: 30-12: 45

Başkonsolos tarafından vatandaşların kabulü: Her ayın 2. çarşamba - 09: 15-12: 45

Belge düzenleme: Pazartesi - Perşembe - 16: 00-17: 00, Cuma - 15: 30-16: 30

Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu Nasıl Gidilir?

Ukrayna Başkonsolosluğu, Avrupa yakasında Bakırköy ilçesine bağlı Florya semtinde bulunmaktadır. Metro hattı, Metrobüs ve çok sayıda otobüs aracılığı Ukrayna Konsolosluğu'na kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. 

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu: Gaman Alexander

2021 Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri 

Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu, Ukrayna Devleti'nin resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Ukrayna vizesi için başvuruda bulunmak veya Ukrayna konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler. Ukrayna Başkonsolosluğu 2021 resmi tatil günleri aşağıdaki gibidir:

1, 2 Ocak - Yeni Yıl

7, 9 Ocak - Noel

8 Mart - Dünya Kadınlar Günü

Nisan 16 - 17 Easter

1 ve 2 Mayıs - Uluslararası İşçi Bayramı

8 Mayıs 9 - Victory gün

4, 5 - Haziran Trinity

28 Haziran - Ukrayna Anayasa Günü

24 Ağustos - 25 Ukrayna Bağımsızlık Günü

14 Ekim 16 - Ukrayna Defender Günü

2021 yılında Ukrayna Milli Bayramlar listesi

1 Ocak - Yılbaşı (Konsolosluk Ofisi 2 Ocak çalışmayacaktır) *

7 Ocak - Ortodoks Noel (Konsolosluk Ofisi 9 Ocak'ta çalışmayacaktır) *

8 Mart - Kadınlar Günü

04 Nisan - Paskalya (Konsolosluk Ofisi 17 Nisan'da çalışmayacaktır) *

1 Mayıs 2 - İşçi Günleri

9 Mayıs - Zafer Bayramı (Konsolosluk Ofisi 8 Mayıs tarihinde çalışmayacaktır) *

4 Haziran - Trinity Günü (Konsolosluk Ofisi 5 Haziran çalışmayacaktır) *

28 Haziran - Anayasa Günü

24 Ağustos - Ukrayna Bağımsızlık Günü (Konsolosluk Ofisi 25 Ağustos ameliyat olmaz) *

14 Ekim - Ukrayna Günü Savunucusu (Konsolosluk Dairesi 16 Ekim'de çalışmayacaktır) *

Ukrayna Vize İşlemleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Ukrayna'ya 60 güne kadar ikameli turistik seyahatlerinde Ukrayna Konsolosluğu vize işlemlerinden muaftırlar. Ukrayna'ya  iş ya da eğitim veya yakınları/akrabaları ziyaret amaçlı yapacakları seyahatleri öncesinde Türk vatandaşlarının yürürlükteki ilgili Ukrayna Mevzuatı gereğince vize almaları gerekmektedir. Türkiye'de bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar ve vatandaşlığı olmayan şahıslar, Ukrayna'ya seyahat etmeyi planladıkları tarihin 3 ay öncesinde Ukrayna vize başvurularını İstanbul Ukrayna Konsolosluğu'na yapmaları gerekmektedir. 

Ukrayna Başkonsolosluğu’na vize başvurularının şahsen yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ukrayna Konsolosluğu vize müracaatlarını yasal temsilci ya da Ukrayna Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat acenteleri aracılığı ile de kabul etmektedir.

İstanbul Ukrayna Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir?

Ukrayna Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru olarak cevaplanması sırasında Ukrayna seyahat amacına uygun kategorideki vize başvurusu için gerekli olan evraklarla, formda beyan edilen bilgilerin birbirini destekleme şartı yerine getirilmelidir. Ukrayna vize başvuru formu okunaklı, büyük harflerle, tükenmez kalemle doldurulmalı ve madde 36 ile sayfanın sonundaki signature yazan kısım imzalanmalıdır. Ukrayna Vize Başvuru Formu için tıklayınız. 

Ukrayna Konsolosluğu Vize Dilekçe Örneği 

Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  Ukrayna Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.
Ukrayna Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Ukrayna Konsolosluğu’na hitaben yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Ukrayna Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Ukrayna Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. Ukrayna Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Ukrayna Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Ukrayna Vize Ücreti

Ukrayna'ya yapılacak olan seyahatin sebebine,vize giriş sayısına ve işlem şekline (normal-ekspres) göre vize ücreti konsolosluk tarafından farklı fiyatlandırılmaktadır. 

Ukrayna Başkonsolosluğunun Görevleri Nelerdir?

Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu,Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir. Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde ülke menfaatlerini korumak, ülkenin resmi otoriteleri ile iletişim kurmak ve geliştirmekle yükümlüdür. Türkiye'de bulunan Ukrayna vatandaşlarının tıbbi, kanuni, eğitim alanında gereksinim duyduğu rehberlik hizmetini sağlamak ve Türkiye'de ikame ettikleri süre zarfında yaşadıkları zorluklarda (kayıp/çalıntı/hasarlı pasaport , ölüm, doğum, evlilik, boşanma, hapis vb.konularda) destek vermekle yetkilidir. Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Ukrayna vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir: Konsolosluk Kaydı, Pasaport Yenileme, Doğum, Ölüm ve Evlilik Kaydı, Askerlik Kaydı, Sertifikalar, Evrak-Belge Tasdiki / Yasallaştırma.

Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Ukrayna vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarının yenileme işlemini İstanbul Ukrayna Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Ukrayna Konsolosluğu Adresi Nedir?

Duyurular

Ukrayna Konsolosluğunun Tatil Olduğu Günler 2021

Ukrayna Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğunun tatil olduğu günler aşağıdaki gibidir:  2021 yılında Ukrayna Milli Bayramlar lis...
2020-11-28 18:00:17
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu